FARSKÉ OZNAMY 17.5. 2020

ŠIESTA VEĽKONOČNÁ NEDEĽA

+ Mária a Martin

100 rokov od narodenia pápeža sv. Jána Pavla II.

+ Jozef, Anna, Vendelín a ich rodičia

+ Pavol, Matúš, Anna

Sv. omša zo slávnosti

Za zdravie a BP celej rodiny

Za zdravie, BP, dary DS pre rodiny

NANEBOVSTÚPENIE PÁNA, slávnosť

+ Peter, Dominik, rodičia a starí rodičia z oboch strán

Sv. Rity z Cascie, rehoľníčky, spomienka

+ Kamila a rodičia z oboch strán

(z 22.5.)

+ Celestín, Anna, Vendelín, Veronika

+ Oľga, Jana, Feliciana, Stanislav

SIEDMA VEĽKONOČNÁ NEDEĽA

1. Pobožnosti (posvätný ruženec, adorácia, Korunka, Litánie) sa v kostoloch nebudú konať až do odvolania. Budú sa sláviť len sv. omše pri dodržaní všetkých hygienických opatrení.

2. Veriaci môžu vstúpiť do kostola len v obmedzenom počte (cca. 50) 10 minút pred sv. omšou. Ostatní budú musieť zostať vonku v areáli kostola, kde máme dostatočné ozvučenie.

3. Dodržujme hygienické zásady: vstup s rúškom, v predsieni je panel s dezinfekciou na ruky, v kostole sedieť a stáť len na označených miestach s 2m odstupom – rozostupy a rúška platia aj pre sv. omše vonku pred kostolom. Dodržiavajme odstupy aj pri čakaní na sv. omšu pred kostolom, pri vchádzaní i vychádzaní z kostola, v zástupe na sv. prijímanie podľa označenia na zemi,  nevytvárajme debatné skupinky pred kostolom po sv. omši.

Ďalej kratšie sv. omše v týždni bez spevu, sv. prijímanie na ruku, nepodávame si ruky, v laviciach nenechávame žiadne knižky, ružence a iné veci. Nakoľko nie je možné podávať si zvončekové košíky na milodary, využite k tomuto úmyslu krabice pri dverách kostolov, či už vonku na stolíku, alebo vnútri na stene. V nedeľu miništrant, či pán kostolník prejdú pomedzi vás. Úprimne Pán Boh zaplať všetkým darcom, nech vás Pán obdarí potrebnými milosťami.

4. Veriacich, ktorí mali zapísané úmysly od 10.3. – 14.5. 2020, prosím, aby  sa čím skôr za mnou zastavili po sv. omšiach a dohodli si náhradný termín v druhom polroku 2020.

5. Na základe odporúčaní hlavného hygienika majú byť vyčlenené sv. omše pre seniorov nad 65 rokov. V našej farnosti to budú sv. omše v nedeľu o 7.00 v Štiavniku a o 8.30 vo Hvozdnici. Sobotná večerná sv. omša vo Hvozdnici vonku pred kostolom, nech je prednostne pre mladšiu generáciu a rovnako tak nedeľná o 10.20 v Štiavniku, ktorá bude vonku za kostolom, pred kaplnkou sv. Cyrila a Metoda.

6. Účasť na sv. omši je síce od 6.mája možná, avšak stále dobrovoľná, aj čo sa týka nedele a sviatkov – nakoľko stále platí dišpenz od povinnej účasti. Koronavírus je spojený s väčším zdravotným rizikom najmä pre starších ľudí. Svoju prítomnosť na bohoslužbách nech preto veriaci vo vyššom veku ešte zvážia. Stále je tu možnosť denne sledovať kvalitné prenosy sv. omší prostredníctvom médií.

7. Slávnosti Prvého sv. prijímania v našej farnosti sú odložené a zatiaľ nie je možné presne určiť náhradný termín. Rovnako tak nevieme, čo bude s prípravou na birmovku, ktorá má byť v septembri. Verím, že v krátkej dobe budeme vedieť viac a situácia sa zlepší.

8. Vysluhovať sv. zmierenia zatiaľ nie je možné hromadne, teda v takej forme ako to poznáme napr. pred prvým piatkom. Možnosť vyspovedať sa budete mať individuálne resp. „v konkrétny deň a hodinu“ počas týždňa. Na nástenke v predsieni kostola budú trhacie lístky. Jeden si treba vziať a s ním potom prísť načas ku  kostolu, kde vás budem čakať v daný termín. Budem teda takto spovedať priebežne počas celého mesiaca, pokiaľ sa nezmenia opatrenia k lepšiemu.

9. Sv. omše v tomto týždni budú v riadnom čase, len vo štvrtok (slávnosť) bude sv. omša v Štiavniku o 18.20 a vo Hvozdnici o 17.00. V piatok sv. omša vo Hvozdnici nebude a úmysel z piatka som presunul na sobotu 18.30.

10. Nasledujúce tri dni – pondelok, utorok, streda - sú tzv. prosebné dni. Ich obsahom sú prosby za úrodu a požehnanie siatin. Od piatka sa budeme modliť Novénu k Duchu Svätému a budeme prosiť o jeho dary.

11. Po každej sv. omši v interiéri kostolov je potrebné dezinfikovať lavice, kľučky a kontaktné plochy. Ak by niekto chcel a mohol napomôcť s touto službou, nech sa nakontaktuje v Štiavniku na  Hanku Tvrdovskú a vo Hvozdnici na p. Máriu Kolkovú. Úprimná vďaka za pomoc!

12. Dnes si môžete zakúpiť nové májové číslo časopisu Naša Žilinská diecéza v cene 50 centov. A zadarmo si môžete vziať časopis Svetové misie a prečítať si zaujímavosti zo sveta misionárov.