FARSKÉ OZNAMY 5.4. 2020

KVETNÁ NEDEĽA – NEDEĽA UTRPENIA PÁNA

(zákaz slávenia verejných bohoslužieb, zákaz účasti ľudu na súkromných bohoslužbách)

Deň

Štiavnik

Hvozdnica

Liturgický kalendár

Pondelok

6.4.

 

 

Pondelok Veľkého týždňa

Utorok

7.4.

 

 

Utorok Veľkého týždňa

Streda

8.4.

 

 

Streda Veľkého týždňa

Štvrtok

9.4.

18.00

 

ZELENÝ ŠTVRTOK PÁNOVEJ VEČERE

Piatok

10.4.

15.00

Obrady Veľkého piatku

 

VEĽKÝ PIATOK

Deň prísneho pôstu a pokánia

Sobota

11.4.

19.30

 

BIELA SOBOTA

Nedeľa

12.4.

 

 

 

10.00

Za veriacich

 

 

 

VEĽKONOČNÁ NEDEĽA PÁNOVHO ZMŔTVYCHVSTANIA

 

 

 

 

 


1.
Kvetná nedeľa je zároveň 35. Medzinárodný deň mládeže.

2. Všetky sv. omše a obrady v tomto Veľkom týždni budú bez účasti verejnosti, t.j. budú slávené len s doprovodom nevyhnutnej asistencie (kantor, miništrant, kostolník). Prosím vás, aby ste sa duchovne pripojili k týmto sláveniam. Počas bohoslužieb iní ľudia do kostola nebudú môcť vstúpiť. Prosím veriacich o akceptovanie tohto usmernenia.

3. Na Zelený štvrtok budem v Štiavniku sláviť sv. omšu na pamiatku Pánovej večere. Keďže Oltárna sviatosť nebude prenesená do bočného bohostánku, nebude možnosť tichej adorácie, tak ako sme boli zvyknutí.

4. Na Veľký piatok - deň utrpenia a smrti Pána Ježiša - budem súkromne konať krížovú cestu ráno o 8.30 v Štiavniku. Je to i deň prísneho pôstu od mäsa i od jedla – iba raz za deň sa môžeme do sýta najesť. Je to jediný deň v roku, kedy sa neslávi sv. omša. Obrady začnú o 15.00 vo farskom kostole. „Boží hrob“ tento rok nie je možné zriadiť a tak možnosť adorácie pred Oltárnou sviatosťou nebude.

5. Na Bielu sobotu sa nebude konať poklona pri „Božom hrobe“. Veľkonočná vigília začne v Štiavniku večer o 19.30. Vynechá sa požehnanie ohňa, procesia s paškálom a aj záverečná procesia, ktorá býva na záver Veľkonočnej vigílie. Avšak po skončení vigílie o 21.00 budú znieť zvony na vežiach oboch našich kostolov a v Štiavniku udelím pred kostolom eucharistické požehnanie celej našej farnosti - na znak toho, že Kristus vstal z mŕtvych a stále žije s nami a žehná nám.

Pridávam povzbudenie k aktivite na Bielu sobotu od nášho otca biskupa Tomáša, aby sme sa pridali k iniciatíve biskupov Čiech a Moravy:

„Milí veriaci, bratia a sestry, až na výnimky nebude pre vás možné zúčastniť sa na slávení Veľkonočnej vigílie. Preto navrhujeme, aby ste v dobe, keď sa Veľkonočná vigília slávi, teda na Bielu sobotu po zotmení, zapálili za oknami svojich domovov sviečku, prípadne vystavili obraz nášho Pána Ježiša Krista, ktorý v tejto slávnej noci skutočne vstal z mŕtvych. Je to stará veľkonočná tradícia, ktorú by sme priviedli k životu a vydali tak svedectvo, že Ježiš je Svetlom nášho života, ktorý nepozná západ, ako o tom počas veľkonočnej noci s radosťou a rozochvením spievame. Ďakujeme vám, že sa k tejto výzve pripojíte.“ (Veriacich, samozrejme, vyzývame k náležitej obozretnosti: pri zažatej svieci sa treba pomodliť, ale nenechať ju bez dozoru na mieste, kde by mohla spôsobiť požiar!)

6. V nedeľu Pánovho zmŕtvychvstania bude sv. omša vo farskom kostole o 10.00.

7. Od štvrtka do nedele budú počas dňa otvorené predsiene oboch kostolov k tichej adorácii (mimo času slávenia súkromných bohoslužieb). Bude tam kľakátko, a tak sa v predsieni bude môcť modliť naraz len jeden veriaci (poprosím max. 5 min., ak budú vonku čakať ďalší). Vstup do predsiene len s rúškom a snažíme sa ničoho nedotýkať. Ak sa zhromaždí viac veriacich ku krátkej adorácii, treba čakať vonku pred kostolom a dodržiavať od seba odstup.

8. Čo sa týka úmyslov sv. omší, ktoré boli zapísané od 10.3. až do skončenia zákazu verejných bohoslužieb - bude možnosť ich preložiť na druhý polrok, o čom vás budem včas informovať.

9. Povzbudzujem vás k sledovaniu televíznych a rozhlasových prenosov bohoslužieb, ktoré sa konajú neverejným spôsobom. Teraz zvlášť oceňujeme dôležitosť a význam katolíckych masmédií (TV LUX, RÁDIO LUMEN a iné možnosti napr. Youtube, FB). Súčasný stav, v ktorom sa nachádzame, len potvrdzuje, aby sme fungovanie a programovú produkciu katolíckych masmédii všemožným spôsobom podporovali! Počas nich odporúčam duchovné sv. prijímanie.

10. Sviatosť zmierenia, Eucharistiu a pomazanie chorých vysluhujem v tomto čase len veriacim, ktorí sú v blízkom nebezpečenstve ohrozenia života, treba ma kontaktovať na mobilnom čísle. V tomto ťažkom období odporúčam so svätou spoveďou radšej počkať! Tým, že sa nestretávame,  účinne chránime seba aj kňaza. Kto sa nemôže z objektívnych príčin vyspovedať, má si vzbudiť dokonalú ľútosť nad svojimi hriechmi. Okrem toho 21.3. 2020 počas požehnania Urbi et Orbi bola daná možnosť získať úplné odpustky aj tým veriacim, ktorí sa modlia za ľudí postihnutých vírusom, alebo tých, ktorí sa o nich starajú. Potom po skončení týchto opatrení, keď bude príležitosť, pristúpite riadne k sviatosti zmierenia. Rovnako tak, ak sa jedná o sv. krstu, alebo sv. manželstva, určite sa porozprávame a dohodneme, ako budeme ďalej postupovať. Pohrebné obrady je nevyhnutné vysluhovať krátko, bez sv. omše, vonku a pokiaľ sa dá, bez väčšieho zhromažďovania (len najbližší) a bez karu.

Táto výnimočná situácia vyžaduje od nás trpezlivosť, disciplinovanosť, zodpovednosť a najmä pokoru. Buďme solidárni s trpiacimi i keď nás to bude stáť obetu. Mnohí budeme ukrátení o možnosť prijímať živého Krista v Eucharistii, no nech nás toto mimoriadne obdobie ešte viac posilní v túžbe po Ježišovi Kristovi. Premýšľajme o dare Eucharistie, otestujme si vlastné srdce a pýtajme sa samých seba aký je zmysel nášho života, pre koho žijeme, čo nám dáva posilu v ťažkých chvíľach.

11. Na záver pripájam povzbudenie nášho otca biskupa Tomáša:

„Zodvihnime hlavy a buďme príkladom pre ostatných, majme rešpekt a úctu pred svetskou autoritou a riaďme sa pokynmi kompetentných, aby sme minimalizovali rozširovanie vírusu. Zvlášť chcem povzbudiť vás, milí rodičia, aby sa naše rodiny, ktoré táto situácia chtiac - nechtiac spojila, stali „domácou cirkvou“, miestami domácich chrámov, kde sa spoločne stretávame v modlitbe, pri čítaní Svätého písma a iných domácich pobožnostiach, napríklad krížovej cesty, svätého ruženca, Korunky Božieho milosrdenstva, litánií a podobne. Teraz je tu priestor aj čas, aby sme si osobne hovorili o svojej viere, spoločne slávili domácu liturgiu, spoločne stolovali a povzbudzovali sa k vzájomnej službe a láske.“

12. Drahí farníci, v týchto náročných dňoch vás chcem uistiť, že na vás myslím v modlitbách i pri oltári, vyprosujem vám hojnosť božieho požehnania a pomoci a prajem vám požehnané sviatky Veľkej noci.

Zároveň sa chcem poďakovať za to, že aj vy myslíte na mňa. Už teraz sa teším na to, keď sa toto všetko pominie a budeme sa opäť spolu s naším Pánom stretávať pri bohoslužbách.