Sviatostný život vo farnosti Štiavnik v roku 2020

1.   Sviatosť krstu v tomto roku prijalo 71 detí, čo je o 9 viac ako v minulom roku.

Podľa pohlavia:       – chlapcov:  31;

– dievčat:    40.

Zo Štiavnika je 48 detí (21 chlapcov a 27 dievčat), z Hvozdnice 13 detí (5 chlapci a 8 dievčat) a 10 detí bolo pokrstených z iných farností. 26 detí, čiže takmer 37 %, sa narodilo mimo sviatostného manželstva!

Nezabúdajme, že najväčšou úlohou rodičov i krstných rodičov je priviesť svoje dieťa k tomu, aby poznávalo a milovalo Pána Boha a byť mu naozaj hodnoverným príkladom v každej oblasti života.

2.   Eucharistia: K prvému sv. prijímaniu v tomto roku pristúpilo 52 detí, v Štiavniku 38 a vo Hvozdnici 14.

V tomto roku sme, aj napriek rôznym obmedzeniam, rozdali približne 50 000 sv. prijímaní (hostií). Odslúžilo sa celkovo 493 sv. omší (v Štiavniku 320 a 173 vo Hvozdnici).

Aj v tejto oblasti vnímame veľké bohatstvo rodiny, kde sa žije viera – teda živý vzťah s Bohom, ktorý je zdrojom života a posilňuje náš duchovný život. Toto obdobie prípravy na Prvé sv. prijímanie je veľkým darom aj pre rodičov, ktorí majú možnosť oživiť a posilniť svoj vzťah s Bohom, a nájsť nové impulzy pre svoj život v rodine či už v povolaní manželov, alebo rodičov.

3.   Sviatosť manželstva prijalo v tomto roku 21 párov, čo je o 3 páry menej ako vlani. 17 sobášov bolo v Štiavniku a 4 vo Hvozdnici. Aj túto sviatosť veľmi ovplyvnila aktuálna pandemická situácia a veľa sobášov bolo preložených na rok 2021.

Pre celú farnosť je veľkým pozvaním pomáhať a všímať si mladých manželov a rodiny s malými deťmi, aby nezostali bez pomoci a opory. Tiež sa modlime za našich mladých, aby nezabudli, že do manželstva, alebo do zasväteného života povoláva Boh a na to je potrebné sa pripravovať od malička, aby jednak spoznali svoje povolanie a tiež, aby sa mohli stať darom pre manželského partnera alebo spoločenstvo, do ktorého vstupujú.

4.   Katolíckych pohrebov bolo 41, čo je o 2 menej, než v minulom roku. Paradoxne je to aj napriek koronavírusu najmenej za posledných 6 rokov.

Z toho:            – mužov:           20;

– žien:              21.

V Štiavniku bolo pochovaných 33 ľudí (o jedného viac než vlani - 15 mužov a 18 žien) a vo Hvozdnici 8 ľudí (o troch menej než vlani, 5 mužov  a 3 ženy).

Z celkového počtu bolo 11 nezaopatrených sviatosťami, čiže cca. 27 %!

Pripomínajme si navzájom, že človek sám nedokáže prejsť zo smrti do života s Bohom. Preto je potrebná láskavá prítomnosť a modlitba blízkych a sviatostná posila na cestu. Všímajme si predovšetkým našich blízkych a susedov a modlime sa navzájom za záchranu šťastného večného života.

5.   V tomto roku sa v našej farnosti vysluhovala sv. birmovania. Prijalo ju 105 prihlásených birmovancov.

Prosíme našich farníkov, aby sme ich aj naďalej sprevádzali dobrým príkladom i modlitbou. Osobitne povzbudzujeme rodičov a ostatných členov rodiny, aby ich sprevádzali na ceste prijímania zodpovednosti za svoj život a vzťahy.